Drumski Transport

Šest ključnih trendova u lancima snabdevanja za 2025. godinu

101

Nakon godina ulaganja u otpornost i vidljivost lanaca snabdevanja, menadžeri istih će morati sve više da usmeravaju pažnju na troškove usluga, bolje razumevanje ekoloških i društvenih praksi dobavljača i realnu procenu sposobnosti tehnologije da ispuni ove zahteve. Istovremeno, biće ključno pratiti geopolitičke neizvesnosti, uticaj novih tehnologija i promene u industriji koje zahtevaju prilagođavanje operativnih i kadrovskih strategija. U nastavku izdvajamo šest ključnih trendova koji će oblikovati lance snabdevanja u 2025. godini.

Troškovi usluge

U 2025. godini, lanci snabdevanja će igrati ključnu ulogu u smanjenju troškova i ublažavanju posledica inflacije i globalne nestabilnosti. Međutim, s obzirom na to da su tradicionalne metode poboljšanja marži iscrpljene, biće potrebna analiza troškova usluge na veoma detaljnom nivou. To podrazumeva razumevanje troškova različitih proizvoda, kupaca i kanala, kao i troškova svakog čvorišta i objekta u lancu snabdevanja, kao i svake transportne rute i lokacije isporuke.

Precizna analiza ovih troškova omogućiće bolje strategije određivanja cena, optimizaciju tokova robe i prilagođavanje troškova lanca snabdevanja u skladu sa tržišnim poremećajima.

Napredna analitika, veštačka inteligencija (AI) i mašinsko učenje (ML) postaće ključni alati za postizanje ovog cilja, omogućavajući praćenje, prediktivnu analizu i proaktivan pristup optimizaciji troškova.

Upravljanje rizicima u lancima snabdevanja

Prema istraživanju KPMG CEO Outlook 2024, poremećaji lanca snabdevanja definisani su kao jedan od tri najveća poslovna rizika. Zato će upravljanje rizicima zahtevati poseban fokus, posebno zbog geopolitičkih izazova, inflacije i poremećaja u isporukama.

Menadžeri će morati da prate ekološke i regulatorne zahteve, promene u trgovinskim politikama i rizike povezane s generativnom veštačkom inteligencijom (Gen AI). Takođe, izazovi dolaze i iz promena potrošačkih navika, rasta zahteva za brzom isporukom i nestašice radne snage u ključnim sektorima.

ESG i Scope 3

Ekološki, društveni i upravljački (ESG) zahtevi sve više opterećuju menadžere lanaca snabdevanja, budući da upravo oni igraju ključnu ulogu u ispunjavanju organizacionih ESG ciljeva i zahteva u okviru Scope 3 standarda.

Povećani regulatorni pritisci, poput Mehanizma za prilagođavanje emisija ugljen-dioksida na granicama (CBAM) i Direktive o korporativnoj održivosti (CSDDD), dodatno će otežati poslovanje.

Međutim, očekuje se da će se ESG izazovi pretvoriti u poslovne prilike. Organizacije će morati da razvijaju kružne ekonomije – osmišljavajući načine za povrat, reciklažu i inovacije u životnom ciklusu proizvoda.

Generativna veštačka inteligencija

Veštačka inteligencija, blockchain i Internet stvari (IoT) već su sastavni deo lanaca snabdevanja, a Digital Twins i virtuelna realnost (VR) sve više dobijaju na značaju.

U 2025. godini, generativna veštačka inteligencija (Gen AI) može doneti revoluciju u oblastima kao što su nabavka, upravljanje kategorijama, analiza rizika i strateško planiranje. Dok su ranije ove tehnologije bile u eksperimentalnoj fazi, očekuje se da će u 2025. doneti opipljivu vrednost poslovanju.

Tehnologije za sihronizaciju i unos podataka

Nove tehnologije za sihronizaciju i unos podataka mogle bi značajno promeniti način na koji se koriste aplikacije. Ovi alati omogućavaju jednostavnije prikupljanje ključnih podataka i povezivanje različitih softverskih rešenja.

Velike platforme za upravljanje nabavkama (Source-to-Pay) već rade na razvoju sopstvenih I&O funkcionalnosti, a očekuje se i formiranje novih partnerstava između velikih korporacija i specijalizovanih I&O rešenja.

Transformacija industrije

Transformacija industrije traje već neko vreme, vođena potrebom za energetskom tranzicijom, naprednim tehnologijama i inovacijama. Ova promena zahteva nova znanja i veštine, pa će kompanije morati da ulažu u obuke i prekvalifikaciju zaposlenih.

Leave a Reply