Intermodalni Transport

HHLA testira robota za automatsko postavljanje pinova na kontejnerskim vagonima

28

HHLA i Fraunhofer CML razvili su robota koji autonomno postavlja sigurnosne pinove na železničke vagone sa kontejnerima – zadatak koji se danas uglavnom obavlja ručno.

Kompanija Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), u saradnji sa Fraunhofer Centrom za pomorsku logistiku i usluge (CML), uspešno je završila projekat “Pin Handling mR”.

Robot je testiran u realnim uslovima rada na HHLA kontejnerskom terminalu Tollerort (CTT). Sistem je razvijen s ciljem da automatizuje postavljanje i podešavanje sigurnosnih pinova u skladu sa veličinom i pozicijom kontejnera. Ovi pinovi su ključni za bezbedno pričvršćivanje kontejnera na železničke vagone, a njihova pozicija se menja u zavisnosti od konfiguracije tereta.

Robotska jedinica, opremljena magnetnim hvatačem i upravljana sistemom koji je razvila HHLA Sky, kreće se autonomno duž voznih kompozicija. Samostalno identifikuje mesta za postavljanje pinova, precizno ih postavlja i prosleđuje podatke centralnom kontrolnom sistemu. Pre testiranja na terminalu, sistem je razvijan i ispitivan u simulacijama i laboratorijskim uslovima.

Tehnički razvoj i saradnja

Fraunhofer CML je bio zadužen za tehnički razvoj, uključujući izbor hardverskih komponenti, arhitekturu i celokupnu integraciju sistema. Softver robota baziran je na Robot Operating System (ROS) platformi, prilagođenoj za potrebe rukovanja pinovima.

HHLA je kroz saradnju svojih ćerki firmi – HHLA Sky, Metrans, Hamburg Port Consulting (HPC) i tim sa terminala CTT – obezbedila da se nova tehnologija uklopi u postojeće tokove rada.

Šta sledi?

Završetak istraživačke faze obeležen je prezentacijom i demonstracijom robota na terminalu CTT, 1. aprila 2025. Tehnologija još uvek nije uvedena u svakodnevni rad, ali projekat je postavio temelje za budući razvoj i potencijalnu primenu u operativnim uslovima. Sledeće faze mogle bi uključivati prelazak ka komercijalnoj primeni, sa fokusom na troškovnu efikasnost i integraciju u rad terminala.

Projekat je realizovan uz podršku programa IHATEC, koji podstiče inovacije u lučkoj logistici, posebno u oblasti autonomnih i automatizovanih sistema. “Pin Handling mR” predstavlja korak napred u primeni mobilne robotike u železničkom transportu, na spoju terminalskih i železničkih procesa.

Foto: © HHLA

Leave a Reply