Industrija skladištenja i distribucije predstavlja kapitalno intenzivan sektor, u kojem implementacija rešenja i inovacija zahteva vreme pre nego što pokaže konkretne rezultate i povrat investicije. Ipak, uprkos dugom ciklusu, tehnološke novine i softverska rešenja nastavljaju da se testiraju i primenjuju.
1. Raspoloživost prostora
Slično kao i u 2024. godini, i tokom 2025. očekuje se nastavak neujednačene situacije u pogledu dostupnosti skladišnog prostora. Dok su u nekim tržištima kapaciteti i dalje ograničeni, u drugim – posebno u Aziji – prostora ima u izobilju. Mnogi brendovi i trgovci ostaju oprezni kada je u pitanju dugoročno zakupljivanje prostora i sve češće biraju da drže manje količine zaliha, što dodatno utiče na ovaj trend.
2. Automatizacija
Automatizacija ostaje jedan od najznačajnijih trendova u skladišnoj industriji. Reč je o dugoročnom procesu koji zahteva temeljno planiranje i implementaciju u trajanju od 2 do 3 godine. Ipak, 2025. će doneti ubrzanje u uvođenju automatizovanih rešenja – posebno u fazama projektovanja novih skladišta. Automatizacija će se sve češće porediti sa tradicionalnim rešenjima, a glavni izazov ostaje visok početni trošak i dug period povraćaja investicije (često više od 5 godina).
3. Troškovi održavanja
Uvođenje automatizacije sa sobom donosi i nove troškove održavanja. Dok klasične regalne konstrukcije traju i preko 20 godina bez značajnih ulaganja, automatizovana oprema – poput robota ili autonomnih viljuškara – zahteva redovno servisiranje i zamenu delova. Ovi „troškovi životnog ciklusa“ moraće biti ugrađeni u finansijsko planiranje svakog projekta.
4. Centralizovane zalihe vs. lokalizovana distribucija
U 2025. godini akcenat će biti na strateškom izboru između modela centralizovanog skladištenja i modela lokalizovanih zaliha bližih krajnjem kupcu. Centralizacija olakšava omnichannel isporuku, dok lokalizacija omogućava bržu reakciju na potrebe lokalnog tržišta. Biće zanimljivo pratiti kojim putem će kompanije krenuti.
5. Povezanost zaliha i vidljivost
Vidljivost lanca snabdevanja ostaje ključna tema. Očekuje se da će se povećati broj sistema koji omogućavaju povezano upravljanje zalihama – kako između različitih skladišta, tako i kroz razne transportne kanale. Cilj je bolja dostupnost podataka na globalnom nivou i eliminacija izolovanih procesa u logistici.
6. Globalna rešenja za višeregionalno prisustvo
Do sada su se skladišni projekti uglavnom razvijali zasebno, po tržištu. Međutim, 2025. godine očekuje se više strategijskih partnerstava između brendova i logističkih provajdera u cilju razvijanja univerzalnih rešenja koja funkcionišu u više regija – od Južne Amerike, preko Afrike, do Bliskog Istoka. Ovakav pristup zahteva dodatnu koordinaciju, ali može doneti značajne uštede i fleksibilnost.

7. Veća i naprednija skladišta
Trend rasta veličine skladišta se nastavlja. Današnji objekti premašuju 100.000 m² i oslanjaju se na napredne WMS sisteme, moderne računarske mreže i optimizovano upravljanje zalihama. Tokom ove godine očekuje se dalja digitalizacija koja će omogućiti bolje iskorišćenje prostora, nižu cenu po jedinici proizvoda i veći nivo kontrole.
Skladištenje ide ka integrisanoj logistici
Skladištenje i distribucija u 2025. biće sve više orijentisani ka integrisanim rešenjima. Kompanije koje žele da ostanu konkurentne usmeravaće se ka saradnji sa provajderima koji nude fleksibilna, globalna i tehnološki napredna rešenja – kako bi lakše savladali izazove u lancu snabdevanja i povećali otpornost poslovanja.
Foto: www.maersk.com
Pripremila: Višnja Zirojević